Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: klimatyzacja przy dziecku @ pixabay.com
Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. C samochód nagrzewa się jeszcze bardziej. W rozgrzanych pomieszczeniach również nie ma możliwości odpoczynku od upału. Na szczęście istnieje klimatyzacja, dzięki której możemy się ochłodzić. Jednak nieodpowiednio używana może spowodować nadmierne wychłodzenie, szczególnie u dzieci, które są bardzo wrażliwe na duże różnice temperatur. Może to doprowadzić do problemów z górnymi drogami oddechowymi, bólu i zapalenia gardła lub nosa, kataru i kaszlu. Z drugiej jednak strony przegrzanie>> może być dla dziecka jeszcze bardziej niebezpieczne i powodować odwodnienie, apatię, problemy z oddychaniem, rozdrażnienie, a nawet utratę przytomności.
Poznaj więc najważniejsze zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji w samochodzie lub domu, aby uniknąć przegrzania, ale nie doprowadzić również do zbytniego wychłodzenia dziecka.
Największym błędem podczas korzystania z klimatyzacji jest ustawianie zbyt niskiej temperatury. Możesz w ten sposób spowodować nawet szok termiczny. Wyjście ze zbyt mocno schłodzonego samochodu na upał może skutkować bólem głowy, rozdrażnieniem, apatią, a nawet omdleniem.
Temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna być o 5-6 st. C niższa niż temperatura panująca na zewnątrz.
Dzięki stosowaniu się do tej zasady nie wychłodzisz maluszka i nie doprowadzisz do przeziębienia, unikniesz też szoku termicznego. Trudno jest jednak zachować tę zasadę, gdy wsiadasz z dzieckiem do rozgrzanego na słońcu auta, w którym temperatura jest dużo wyższa niż upał panujący na zewnątrz. Dlatego zanim włożysz tam dziecko włącz klimatyzację i poczekaj aż samochód się schłodzi. Natomiast na kilka minut przed dojechaniem do celu wyłącz klimatyzację, aby organizm dziecka miał czas na oswojenie się ze stopniowo (a nie raptownie) wzrastającą temperaturą powietrza. Jeśli to możliwe stosuj tę zasadę również w klimatyzowanych pomieszczeniach, aby nie wychodzić z nich bezpośrednio na upał.
W samochodzie ustaw nawiewy tak, aby zimne powietrze wiało w górę na sufit lub w dół pod nogi, nigdy na wprost w twarz lub inne części ciała dziecka. W klimatyzowanych pomieszczeniach unikaj miejsc, w których ustawione są nawiewy, szczególnie w sklepach lub tramwajach i autobusach. W komunikacji miejskiej niestety zwykle nawiewy znajdują się nad strefami wyznaczonymi dla wózków, dlatego zamykaj budkę wózka, a malca przykrywaj dodatkowym ubrankiem lub kocykiem.
Nawet w czasie upału noś dla dziecka dodatkowe ubranko i cienki kocyk lub pieluszkę. Maluchy ubrane tylko w bluzeczkę lub body z krótkim rękawkiem i krótkie spodenki mogą zmarznąć w klimatyzowanym pomieszczeniu lub samochodzie. Dlatego spacerując po centrum handlowym załóż dziecku cienką bluzkę z długim rękawem, a niemowlę nakryj cienkim kocykiem. Chroń też główkę dziecka przez zbytnim wychłodzeniem. Dla niemowlaka miej zawsze przy sobie cienką, bawełnianą czapeczkę. Sprawdzaj na karku czy szkrabowi nie jest za zimno lub za ciepło.
Pilnuj też, aby malec nie był spocony i zbyt mocno rozgrzany bezpośrednio przed wejściem do klimatyzowanego pomieszczenia.
Klimatyzator schładza i nawilża krążące w pomieszczeniu powietrze. Powoduje to jednak skraplanie się na nim wody, która zbiera się na jego częściach. Mogą się w niej rozwijać bakterie, pleśni i grzyby. Dlatego należy ją regularnie czyścić i wymieniać filtr. Zaniedbana klimatyzacja nawet ustawiona na odpowiednią temperaturę może powodować infekcje i być przyczyną alergii, z powodu rozprzestrzeniania w powietrzu groźnych drobnoustrojów. Ma to szczególnie znaczący wpływ na dzieci.
Klimatyzację należy czyścić co roku, najlepiej już na wiosnę, a szczególnie przed wakacjami. Czyści się ją specjalnymi preparatami grzybobójczymi oraz wymienia filtr.
ZOBACZ TAKŻE:
Udar cieplny u dziecka: objawy i zapobieganie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.